Syn.: Anisanthus abyssinicus (Brongn. ex Lem.) Klatt, Antholyza abyssinica Brongn. ex Lem., Oenostachys abyssinica (Brongn. ex Lem.) N. E. Br., Petamenes latifolia N. E. Br.
Čeleď: Iridaceae – kosatcovité
Rozšíření: Druh je dosti široce rozšířen v Etiopii a přesahuje i do horských oblastí Eritrey, Izolované lokality leží i východně od pobřeží Rudého moře v horách jihozápadního cípu Saúdské Arábie.
Ekologie: Stanovištěm jsou trávníky, skalní terásky, hrany skal, ale i břehy potůčků, preferuje vlhká až periodicky zamokřená místa prameništního charakteru v nadmořské výšce 2000–3400 m.
Popis: Vytrvalá hlízovitá bylina vysoká 45–65 cm; hlízka má 1,5–2,5 cm v průměru. Listů je 5–6, mečovitých; dolní dosahují alespoň k bázi květenství a jsou 7–15 mm široké; horní jsou redukované, téměř čárkovité. Květenství tvoří srpek 8–12 poměrně velkých květů; listeny jsou zelenavé až načervenalé; okvětní lístky jsou velmi nestejné: vnější trojice je červená, srůstá do 2,7–3,2 cm dlouhé trubky, vnější hřbetní okvětní cíp je obkopinatý, (2–)2,4–3,5(–4) cm dlouhý a až 1,4 cm široký, vodorovně postavený, horní postranní cípy jsou kopinaté, 1,2–2 cm dlouhé, vnitřní trojice cípů je podstatně kratší, zelenavá, na špičce žlutá a s žlutým ústím, vnitřní postranní jsou 0,8–1,5 cm dlouhé a spodní jen 0,6–1,2 cm dlouhý; tyčinky jsou 2,5–3 cm dlouhé, z květu vyniklé; čnělka je pod vrcholem rozeklaná v 3 ramena asi 4 mm dlouhá. Plody jsou elipsoidní až obvejcovité tobolky 1–1,2 cm dlouhé.
Poznámka: Neobvyklý tvar květů naznačuje, že tento mečík je opylován ptáky, podobně jako jihoafrický Gladiolus cunonius. V Etiopii roste ještě blízce příbuzný druh Gladiolus longipsthaceus, který se odlišuje podstatně kratšími květy.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 29. a 31. 10. a 8. 11. 2013 (Etiopie, Simien Mountains National Park: Sankaber – Geech a Sone; Lalibela, masiv Abuna Yosef, Mekina Medhane Alem).